Turecko

Turecká republika známá jako „most mezi východem a západem“ bývá tradičně spojována s dovolenou strávenou u moře. Je však především pestrobarevnou zemí, jejíž hlavní půvab leží právě za hranicemi turisticky osídlených oblastí a která nabízí jedinečné prožitky pro velmi náročné turisty.

Plná různorodosti a vlivů přicházejících z Evropy i Asie svébytně kombinuje otomanskou, anatolskou, řeckořímskou a islámskou kulturu, mísí moderní s tradičně náboženským a nabízí jedinečné spojení všech těchto vlivů. Ve městech tak vedle sebe v poklidu stojí působivé chrámy, amfiteátry i moderní budovy, jejichž kombinace odráží pestrost místního obyvatelstva, které již léta prahne po sebeurčení. Většina místní architektury je spojena s náboženstvím, neboť muslimové tvoří zhruba 98% obyvatel státu a vliv islámu je tak patrný na každém kroku.

Turecko leží na rozhraní Malé Asie a Jihovýchodní Evropy. Ač obklopeno tak bouřlivými státy jako je Sýrie, Írák či Írán, zachovává si spíše poklidný a přívětivý ráz. Ikdyž je známé především jako ráj plážových povalečů, jde převážně o hornatou zemi, jejíž vrcholky šplhají až do výše 5000 metrů.  Chcete-li si pobyt přeci jen zpestřit koupáním ve slané vodě, můžete si vybrat, zda dáte přednost moři Egejskému, Středozemnímu či Černému.

Ve vnitrozemí naleznete úchvatnou přírodu, v níž se mísí skalnaté hory, působivé mlžné lesy a slaná vysokohorská jezera, která nabízí odpočinek od turisticky oblíbených oblastí, které zaplavily hotelové komplexy. I v srdci panenské přírody narazíte na poklady islámské i jiné kultury v podobě ukrytých mešit či klášterů.

Turecko je zkrátka přitažlivé z mnoha důvodů, mezi nimiž nesmíme opomenout ani unikátní zdroje archeologických nálezů, které se zdají být takřka nevyčerpatelné a svou pestrostí lákají návštěvníky z celého světa.

K místnímu koloritu jednoznačně patří trhy, které dosud úspěšně nahrazují velké řetězce supermarketů. Koupit zboží za stanovenou cenu je takřka urážkou a smlouvání o ceně každé drobnosti je nejen nutností, ale také národním sportem. Lidé zde jsou přátelští, místní muži rádi prohodí pár laškovných slov s turistkami, a to zejména v přímořských letoviscích, kde věkový průměr nedosahuje ani 30 let.

Pro dobrodružné povahy nemusí být vzrušující pouze pohled hlubokých tmavých očí, ale také občasná zemětřesení a vulkanická aktivita, které jsou způsobeny složitou geologickou strukturou země. 

káťaCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce