Severní Irsko

Země protkaná mnoha příběhy a mýty, země, jejíž kouzlo obdivovali ve svých dílech takoví velikáni, jako byl James Joyce, Jonathan Swift či Oscar Wilde. Země, jejíž krása je zvěčněna v tradičních písních, které zde nezřídka zaslechnete při posezení u lahodného drinku. To vše je Severní Irsko.

Součást britského království, která je známá také pod jménem Ulster, je proslulá zejména svou drsnou i půvabnou přírodou, rozmanitou krajinou protkanou jezery i tajemnými blaty. Severní Irsko vám pro procházky nabídne mořské pobřeží i panenské hory, v nichž jsou rozesety kouzelné vesničky.

Dříve chudá a drancovaná oblast byla v minulém století natolik podpořena ze strany Evropy, že si během několika málo let získala přezdívku „keltský tygr“ a její ekonomická prosperita začala lákat pracovníky i návštěvníky z celého světa.

Kromě upomínek na keltské osazenstvo je země poseta také odkazy na katolickou tradici. Při svých toulkách tak narazíte na prosté kamenné kostely či kříže, jejichž jednoduchost doplňuje okolní drsnou krajinu a současně kontrastuje s její svěží barevností.

Severní Irsko je pokryto čirými jezery, největším z nich je zelení obklopené Lough Neagh, které se rozkládá na úctyhodných 392 km². Rozhodnete-li se pokračovat po stopách krás vodních hladin, neopomeňte také jezero Lough Erne, u kterého si vychutnáte zejména pohádkové západy slunce. Stejně tak půvabná je i zátoka Strangford Lough, která se rozkládá na majestátné ploše 150 km² a uchvátí vás pestrou škálou barev a svou různorodostí. 

Pokud vás spíše než jezera v rovinaté krajině lákají kopce, vydejte se do Kaledonských hor, jejichž výška není nijak závratná, vulkanická činnost, která je formovala, zde však zanechala působivé útvary. V zimních měsících vytváří téměř pohádkový obrázek zasněžené vrcholky s jasně zelenými loukami, na nichž se pasou ovce.

Zasteskne-li se vám při toulkách přírodou přeci jen po ruchu města, navštivte hlavní město Belfast, v němž se snoubí tradice s moderní kulturou. Za návštěvu stojí i ostatní menší městečka.

Přírodu země můžete prozkoumat pěšky či na kole, a pokud jste milovníkem zajímavějších sportů, nenechte si ujít jedinečnou možnost jachtingu na jedné z mnoha rozlehlých vodních ploch. Pobřeží a příznivý vítr skýtá také mnoho příležitostí pro brázdění hladiny na surfařském prkně.

Toulejte se božskou krajinou, navštivte starodávné kostelíky, bloumejte ulicemi půvabných vesniček či větších měst, ochutnejte místní lahůdky a nasajte atmosféru přátelské země mnoha chutí a vůní.

káťaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Severním Irsku

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce