Rusko

Matrjoška, samovar a vodka, anebo Mrazík a ruská zmrzlina. Když se řekne Rusko, každému se vybaví trochu něco jiného. Je toho totiž tolik, co nám již tato země dala, a nabízí toho mnohem více než zmiňované. Vydejte se poznávat bohatou kulturu, romantickou přírodu pokrytou sněhem a překrásnou architekturu měst.

Rusko je největší zemí světa a přesto, že velká část území zůstává kvůli velmi nehostinným podmínkám neobydlena, pro cestovatele je rájem. Ti největší dobrodruzi se vydávají se psím spřežením do ledového srdce Sibiře či na ostré hřebeny Kavkazu, který je považován za hranici kontinentů Evropy a Asie.

Mnoho turistů láká také nejhlubší jezero na světě - Bajkal. Břehy dokonale průzračných vod jsou lemovány vysokými horami s nedotčenou přírodou. Za zmínku stojí také kouzelná krajina Kamčatky s gejzíry a termálními prameny. Pokud i to zní moc mrazivě, můžete se ohřát na subtropických plážích Černého moře.

I přes veškeré krásy, které ruská příroda nabízí, jsou nejnavštěvovanějšími místy Moskva a Petrohrad. Moskva, hlavní město Ruské federace, láká své návštěvníky především na Kreml, centrum veškerého politického dění, ale i na řadu sakrálních památek. Největší atrakcí Petrohradu jsou červnové „bílé noci“, kdy Slunce sice zajde za obzor, ale nenastane úplná tma. Mnoho lidí pak vydrží v ulicích do brzkého rána, aby mohli pozorovat zvedání mostů, uvolňujících cestu lodím plavícím se po řece Něvě.

Zážitkem může být také jízda po slavné Transsibiřské magistrále, nejdelší železniční trati na světě, vedoucí z Moskvy do Vladivostoku.

A co Rusko přineslo světu kromě zajímavých míst k navštívení a oblíbených pohádek Mrazík a Jen počkej, zajíci? Například periodickou tabulku prvků, kterou sestavil Mendělejev. Se zimou se potýkal F. San Galli a vynalezl radiátor. Svůj původ má v Rusku také padák nebo laser. Velkých úspěchů bylo dosaženo v oblasti kosmonautiky, do historie se zapsal především Jurij Gagarin, první člověk, který letěl do vesmíru.

Zapomenout nesmíme ani na bohatou ruskou kulturu. V literatuře najdeme mnoho významných děl od spisovatelů Tolstoje, Puškina a Dostojevského. Snad ještě významnější osobností byl skladatel Petr Iljič Čajkovskij a jeho opera Evžen Oněgin a balety Labutí jezero, Louskáček a Šípková Růženka. Neodmyslitelnou součástí ruské kultury je cirkus, který rozhodně není zábavou pouze pro děti. Lidé všech generací s oblibou navštěvují Velký moskevský cirkus nebo jedinečný Ruský ledový cirkus. To, že aktivity na ledě jsou Rusům opravdu blízké, můžeme pozorovat i ve sportu. Rusko se drží na předních příčkách v ledním hokeji i krasobruslení.

Na všechny tyto úspěchy jsou Rusové právem hrdí, ale neusínají na vavřínech a snaží se udržet své silné postavení ve sportu, kultuře, ale i politice a hospodářství. Nalákají i vás na širokou nabídku jedinečných zážitků?

ChalottCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce