Praktické informace do Řecka

Kompletní praktické informace při cestě do Řecka:

Vstupní podmínky

Při vstupu do Řecka, jakožto člena Evropské unie a Schengenského prostoru, nepotřebují obyvatelé České republiky víza, postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Po dobu 90 dnů lze zůstat v zemi bez jakékoliv nutné registrace na místních úřadech.

Vstup s dětmi do Řecka

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Odkazy na oficiální zdroje

V hlavním městě, Athénách, se nachází velvyslanectví České republiky.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Oficiální měnou Řecka je Euro. Směnit peníze si nemusíte doma, můžete tak učinit i na místě a to dokonce v cestovních kancelářích či v hotelích, avšak počítejte s přirážkou.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Peníze si též můžete jednoduše vybrat s bankomatů, které jsou obvykle všudypřítomné v turistických centrech či na letištích. Obecně přijatelné platební karty jsou Visa, MasterCard a další.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Řecku

Ceny závisí především na lokalitě, kterou si vyberete, a též na období. V hlavní turistické sezoně a o hlavních svátcích ceny logicky rostou. Dražší jsou větší města a oblíbená turistická centra, též některé vybrané ostrůvky. Mezi nejdražší z nich patří pravděpodobně ostrov Mykonos či Santorini, těmi levnějšími jsou pak Zakynthos či Kréta.

Vstupy a slevy

Vstupné se platí na většině turistických míst, ale některá národní muzea či další státem provozovaná místa jsou zdarma o nedělích a svátcích.

Jídlo a pití

Řecké jídlo patří i v jiných evropských zemích k jedněm z nejoblíbenějších, a co potom, když ochutnáte jeho originální verzi přímo v Řecku.

Speciality řecké kuchyně

Nejběžnější pokrmy jsou připravované na řeckém olivovém oleji s využitím grilů. Velice známým pokrmem, i u nás v Čechách, je Pita Gyros, pita chleba plněný masem s cibulí, rajčaty, s hranolky a samozřejmě nesmí chybět tzatziki. Typickou řeckou pochoutkou je Souvlaki, kousky pečeného masa napíchané na špejli.

Vynikající řecký gyros zabalený do pita chleba

Vynikající řecký gyros zabalený do pita chleba

Vegetariány potěší zdravější pokrm, jímž je typický řecký salát se sýrem Feta. Dalším z typických pokrmů je takzvaná Moussaka s lilkem a mletým jehněčím masem.

Mořské plody na sto způsobů

Ochutnat samozřejmě můžete celou řadu mořských plodů, například oblíbené Kalamári, smažené kroužky z chobotnice.

Tradiční a populární pití

Typickým řeckým alkoholickým nápojem je anýzové Ouzo. V Řecku ochutnáte a zakoupíte také velice kvalitní a chutná vína, místní známá značka piva je Mythos. Řecký původ má též v České republice velice oblíbená Metaxa.

Pití alkoholu je v Řecku povoleno od 18 let.

Tradiční alkoholický nápoj Ouzo

Tradiční alkoholický nápoj Ouzo

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Řecku

Ač to může být možná překvapující, Řecko patří k jedněm z nejbezpečnějších zemí a kriminalita je zde poměrně nízká. Lidé jsou milí a vstřícní a ve většině případů nemají potřebu vám krást vaše věci.

Opatrnosti se však meze nekladou, a tak především ve větších městech a turistických centrech si pečlivě hlídejte své osobní věci a doklady, přijít o ně samozřejmě můžete. Kriminalita s hospodářskou krizí ale také s výskytem cizinců poměrně roste. Avšak většinou jak necháte položené své věci na pláži, tak je zde poté opět najdete.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Při cestě do Řecka si nezapomeňte doma kartičku evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Evropský průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto si nezapomeňte též sjednat cestovní pojištění a v případě, že plánujete provozovat na dovolené extrémní sporty, i to si připojistit.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Kontakty na ambulanci

V případě nouze či nehody volejte v Řecku ambulanci na čísle 166.

Zdravotní rizika a očkování

Do země nepotřebujete žádné extra očkování. Voda z vodovodu je oficiálně v hlavním a jiných městech pitná, avšak doporučuje se kupovat vodu balenou a to hlavně na ostrovech. Balík vod vás opravdu nepřijde draho, ceny jsou zde přísně kontrolovány. Rozhodně nemějte strach z místního jídla, ba naopak, ať už jste zvyklí na jakoukoliv stravu, řecká kuchyně patří k jedněm z nejlepších na světě.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Řecka je samozřejmě řečtina, avšak rozhodně není problém se domluvit třeba anglicky. Další jazyky, na které často narazíte, jsou francouzština, němčina či italština.

Minislovník a základy řečtiny

Naučte se pár jednoduchých frází a udělejte dobrý dojem na místní obyvatele:

Česky Chorvatsky
Ano / Ne Ne / Óchji
Ahoj Jásu
Dobrý den / Dobrý večer Kaliméra / Kalispéra
Dobrou noc Kalinychta
Na shledanou Jásas
Děkuji Efcharistó 
Prosím Parakaló
Sbohem Adýo
   

Kultura a řecký způsob života

Řekové vyznávají takzvanou siestu. Do obchodu se tedy obvykle vydejte od rána do 2 hodin odpoledne, a následně povětšinou až po 5 hodině odpolední do pozdních nočních hodin.

Obyvatelé této malebné země jsou od přírody velice přátelští, a tak když vás zastaví úplně cizí člověk a začne si s vámi povídat, není to nic neobvyklého, a po chvíli zjistíte, jak příjemní a uvolnění lidé to jsou.

Náboženství a svátky v Řecku

Velký vliv na život Řeků má Řecká pravoslavná církev a tradice. Dodržovány jsou především svátky, Vánoce připadají v Řecku na 25. prosince. Jedním z tradičních svátků, které Řekové slaví, je tzv. Den Ochi na 28. října. V tento den řecký diktátor Metaxas nedovolil Italům invazi do této země v průběhu druhé světové války, jednoduše řekl Italům NE neboli řecky Ohi.

Dresscode v Řecku

Dresscode v této zemi je naprosto běžný tomu, na který jste zvyklí doma, na plážích se nemusíte bát vysvléct do plavek, setkáte se i s nudistickými plážemi. Pouze v případě, že se vydáte na výlet, kde navštívíte nějaký místní klášter či jiné posvátné místo, připravte se, že nebudete vpuštěni pouze v šortkách, ženy taktéž musí být zakryty jak ramena, tak kolena.

Řecké památky zapsané v UNESCO

Řecko má v současné době 18 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

 • Archeologické naleziště Akropole v Athénách
 • Středověké město Rhodos
 • Starokřesťanské a byzantské památky v Soluni
 • Staré městu Korfu
 • Chrám Apollóna Epikúra v Bassai
 • Archeologické naleziště v Delfách
 • Asklépiova svatyně v Epidauru
 • Hora Athos
 • Meteora
 • Archeologické naleziště Mystras
 • Archeologické naleziště Olympia
 • Archeologické naleziště Délos
 • Kláštery Dafnion, Hossios Louka a klášter Nea Moni na ostrově Chios
 • Archeologické naleziště Héraion na ostrově Samos
 • Archeologické naleziště Aigai (Vergina)
 • Archeologická naleziště Mykény a Tíryns
 • Historické centrum (chora), klášter sv. Jana Teologa a jeskyně Apokalypsy na ostrově Patmos
 • Archeologické naleziště Filippoi

Cestování a doprava

Letecky do Řecka

Pravděpodobně nejjednodušším a nejrychlejším způsobem cestování do Řecka je letecká doprava, a to především, pokud míříte na některý z ostrovů. Let je ve většině případů přímý s odletem převážně z Prahy. Doba letu je něco kolem 2-3 hodin, záleží na vybrané destinaci.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Řecka

Další možností jak se na vaši vysněnou dovolenou dostat je doprava autobusem. Pokud míříte na ostrov, musíte však využít též trajektu. Do hlavního města, Athén, jezdí pravidelná linka společnosti Korona travel. Autobusová doprava patří rozhodně k těm levnějším, avšak ne příliš pohodlným, z hlediska doby dopravy.

Cesta autem do Řecka

Pokud preferujete dopravu vlastní, vydejte se do Řecka autem. Nejběžnější trasa vede z Prahy, přes Brno, následně Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Je-li vaší cílovou destinací některý ostrov, nezapomeňte si rezervovat trajekt včas, aby nebyl vyprodaný.

Cestovní kanceláří do Řecka

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Řecka.

Doprava v Řecku

Cestování po Řecku samotném není žádný problém. Můžete využít místní dopravy, například autobusů, případně si vypůjčit auto.

Půjčení a cestování autem v Řecku

Půjčoven je v Řecku opravdu požehnaně. Mladí dosti preferují půjčení skútru či čtyřkolky. Renomované společnosti vyžadují pro půjčení motorky či skútru plný řidičský průkaz na motorku. V Řecku si vystačíte s českým řidičským průkazem, přičemž řídit v této zemi můžete od 18 let, avšak v případě, že si chcete půjčit auto, musí vám být minimálně 21 let.

Pokud chcete cestovat autem pouze po Řecku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Řecku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování lodí v Řecku

Řecko je země plná ostrovů, proto logicky další možností přepravy, je plavba po moři.

Počasí a doba návštěvy

Řecko je země tepla a slunce, panuje zde středomořské klima, chcete-li si tedy užít pořádného teplíčka a koupání v azurově modrém moři, vydejte se na dovolenou v období od července do srpna, kdy se teploty mohou vyšplhat až na 40°C. V této, hlavní, sezóně se však v zemi vyskytuje pravděpodobně nejvíce turistů za celý rok, proto spousta lidí vyráží raději koncem června či v září, kdy nejsou teploty tak vysoké, slunce vražedně horké a dokonce zájezdy jsou o něco levnější.

Kdy jet do Řecka

Klima a teploty jsou však v každé lokalitě jiné a záleží především na tom, zda se chystáte na některý ostrov či pevninskou část Řecka.

Obecně jsou v této zemi léta horká a suchá a zimy poměrně mírné v jižnějších částech, avšak o poznání tužší v severní hornaté oblasti Řecka. Nejchladnější období v Řecku nastává v období od listopadu do března a především v severní a západní oblasti, jakožto i na jónských ostrovech, se setkáte s častými dešti.

Nejste-li dovolenkový typ a dáváte-li přednost turistice, převážně pak jízdě na kolech, jaro a podzim jsou ideálními ročními obdobími právě pro vás. Pokud vyrazíte do Řecka v zimě, můžete si v horských oblastech též zalyžovat.

Aktuální počasí v Řecko

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna