Lesbos

Ostrovu se také přezdívá ostrov olivových hájů, které občas působí jako nekonečné, a jejich stáří může být až pět set let. Nelze se pak divit, že na jihu a východě se nachází olivové háje a odtud také pochází nejlepší olivový olej v celém Řecku.

Jste-li nadšenci do pozorování ptáků, jistě jste tu na správném místě, protože přes Lesbos migruje téměř 300 druhů ptáků – od dravců až po brodivé ptáky. Můžete tu spatřit i vzácného strnada šedého či brhlíka tureckého. Nejvhodnější oblasti na pozorování ptáků jsou: Petra, Eresos, Skala Kallonis a Agiasos.

Lesbos vám učaruje svou malebnou krajinou, která je značně rozmanitá. Nachází se tu oblasti vhodné pro pastvu a produkci oblíbeného ovčího sýru (ladotyri), ale západ ostrova se hodně odlišuje od zbytku – je tu vyprahlá, neúrodná půda a hlavní zajímavostí je Zkamenělý les. Potkáte i krajinu skalnatou a kamenitou, místy také slaniska a polopouště, ale i dubové a borové lesy.

Lesbos je proslulý i svou bohatou uměleckou tradicí, kdy se na zdejší půdě narodila Sapfó, největší básnířka období starověkého Řecka, ale zrodil se tu také Ezop či Arion. V dávných dobách ve zdejší filosofické škole vyučoval Aristoteles a Epikuros.

Máte-li rádi různé oslavy, nenechte si ujít letní oslavy (bakchanálie), slavící svátky místních patronů jednotlivých vesnic. Oslavy trvají dva dny a součástí je i závod ozdobených koní, obětování býka, který se přes noc vaří s pšenicí, aby se na něm druhý den hodovalo. Nesmí chybět ani plno jídla, pití a hlavně živé hudby.

Milovníci architektury tu najdou především tureckou architekturu pocházející ze 14. století, a protože se tu Turci usazovali i na venkově, můžete i ve vesnicích vidět starý turecký most, mešitu či třeba polorozpadlý minaret.

Ostrov je bohatý i na minerální prameny, které byly známy již ve starověku. Vykoupat se v nich můžete ve starých lázních, jež jsou nejčastěji natřeny na bílo a vypadají jako kopule kostelů, které jako by se propadly do země.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce