Minojský palác Knossos

Knossos je největší ze všech minojských palácových staveb na Krétě. Je postaven z kvádrových bloků, měl mnoho pater a vznikl 2 000 let př. n.l., ale následně byl zničen zemětřesením, tudíž musel být postaven palác nový. Knossos objevil na počátku 20. století britský archeolog Arthur Evans, který ho také zrekonstruoval. V minulosti měl palác obrovský význam, kdy zde bylo vládní správní a kulturní centrum Kréty.

Samotná budova měla čtyři křídla, která obklopovala centrální nádvoří, a uvnitř bylo kolem 1 300 místností. Dnes tu můžete vidět obrovský palác, nádvoří, soukromé apartmány, lázně a fresky. Nejpůvabnější jsou královské komnaty nacházející se kolem ústředního schodiště a v hlavní komnatě lze vidět slavnou fresku s delfíny. Na první pohled se palác od ostatních odlišuje svými červenými sloupy, které jsou širší v horní části.

Ke Knossu se vážou mýty, kdy zde býval dvůr bájného krále Minoa, a když mu jeho choť porodila Minotaura, napůl býka a napůl člověka, byl uvězněn v labyrintu, kam mu byli obětovány dívky a chlapci. Až Minotaura zabil Théseus, který se ze spletitých chodeb dokázal dostat jen díky Ariadnině niti.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi