Nizozemsko

Pro spoustu lidí je synonymem Nizozemí Amsterdam. Byla by však velká škoda nepoznat více z království, které nabízí v úhledném malém balíčku spoustu zážitků. Poznejte zemi mnoha tváří, která inspirovala i významné umělce.

Země se chlubí nejen bohatým nočním životem díky svému liberálnímu postoji k drogám, prostituci, eutanazii a homosexualitě. Nabízí také tradiční venkov s romantickými vodními kanály překlenutými kamennými mosty, nekonečné voňavé lány pestrobarevných tulipánů a především přátelskou a vřelou atmosférou. 

Nizozemské království se skládá z pevninského Nizozemska (někdy ne úplně správně nazývaného Holandskem) a třech ostrovů ležících v Karibském moři – Curaçao, Aruba a Svatý Martin. Každá členská země má samostatnou vládu, avšak všechny mají společnou hlavu státu, krále Viléma Alexandra.

Pevninské Holandsko, země protkaná sítí vodních příkopů a plná překrásně udržovaných městeček s typickou atmosférou, přímo vybízí k příjemným projížďkám na kole. Jízdních kol je zde mimochodem používáno nejvíce na celém světě a na jednoho obyvatele připadá 1,2 bicyklu. Na vyjížďkách se příliš nezapotíte, neboť většina plochy země leží na hladině moře či dokonce pod její úrovní – bez rozsáhlých obranných opatření by byly již téměř dvě třetiny země zaplaveny oceánem. Nejvyšší vrchol země dosahuje pouhých 321 metrů. Holandsko je tedy skutečně placaté jako palačinka, kterou však jednoznačně stojí za to ochutnat!

Holandsko se skládá ze severní a jižní provincie a na jeho území nalezneme 3 největší nizozemská města – Haag, Rotterdam a Amsterdam, který je současně hlavním městem celého království. Stát nacházející se u Severního moře s téměř 400 lidmi/km² patří mezi země s největší hustotou zalidnění.

Mezi typické produkty Holandska patří květiny, které nalezneme prakticky na každém kroku. Země je dále proslulá svými báječnými sýry a trhy, na nichž se prodávají. Právě odsud pochází oblíbený gouda, eidam i leerdamer a desítky dalších báječných odrůd. Zapomenout nesmíme samozřejmě ani na tradiční dřeváky.

Co se týče kultury, Holandsko proslulo zejména díky malířským mistrům zlaté éry, mezi které patřili takoví umělci jako Rembrandt van Rijn, Hieronymus Bosch či Vincent van Gogh. Fanoušky moderní hudby jistě potěší odsud pocházející DJ Tiësto.

káťaCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce