Lucembursko

Malá zemička, která možná působí na první pohled nepříliš zajímavě, zvlášť když ji často zastiňují její sousedé. Ale nenechte se odradit, Lucembursko toho skrývá mnohem více, než je na první pohled zřejmé, jen je potřeba to objevit. Těšte se na zemi plnou architektonických památek, bohaté historie, milých lidí, mnoha možností pro výlety a cyklistiku a navíc je tu situováno mnoho klíčových evropských institucí.

Lucembursko je rájem pro milovníky hradů, zámků a zřícenin, kterých se tu nachází opravdu mnoho, více než v kterékoli jiné evropské zemi, je to takový malý zámkový a hradový ráj. Obdivovat budete moci již rozpadlé zříceniny, ale i honosná sídla bohatých majitelů. Krásný hrad se nachází ve Viandenu, mnohdy je přirovnáván k našemu Karlštejnu.

V Lucembursku si přijdou na své hlavně turisté. Nachází se tu mnoho krásných turistických tras a stezek vinoucích se úchvatnou přírodou. A pokud dáváte přednost kolu a nechcete do Holandska, tak tahle zemička je pro vás skvělou volbou. Pokud tu nechcete přímo pobývat delší dobu, můžete se vydat po mezinárodní trase vedoucí z Nizozemska přes Lutych a Lucemburk až ke Středozemnímu moři.

Zdejší příroda je opravdu krásná a Lucemburčané si toho jsou vědomi a váží si svého přírodního bohatství, proto tu také můžete navštívit mnoho národních parků. K přírodním skvostům náleží Malé Švýcarsko, v němž se ukrývá ryzí panenská příroda. Půvabná je i vinařská oblast povodí Mosely, kde se můžete procházet či projíždět po vinařských stezkách a přitom okusit i vynikající víno pocházející z této oblasti.

Pro Čechy má Lucembursko i spojitost s naší dávnou minulostí, kdy z rodu Lucemburků pochází i dynastie českých králů – počínaje Janem Lucemburským či jeho potomkem Karlem IV. Hrob Jana Lucemburského byste našli v hlavním městě této země.

Lucembursko je velmi bohatá země, s rozvinutou ekonomikou a patří k nejmenším nezávislým zemím Evropy s bohatou historií. Navíc i její státní zřízení je unikátní. Oficiální název Lucemburska zní Velkovévodství lucemburské, v jehož čele stojí velkovévoda, jímž je od roku 2000 Jindřich I. Lucemburský, a titul je dědičný. Jde o jediné velkovévodství na světě. Jistě znáte pojem Schengenský prostor, ale víte, že vesnička Schengen se nachází právě v Lucembursku? 

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce