Litva

Studené moře a chladný vítr, široko daleko žádné hory a města zničená válkou. Máte pocit, že vám Litva nemá co nabídnout? Dovolte nám přesvědčit vás o opaku a seznámit vás s místy, díky kterým si dovolenou v Litvě opravdu užijete.

Nebudeme vás mást dohady o tom, zda Litva patří mezi státy východní či severní Evropy a využijeme výpočtů Francouzského geografického institutu, dle kterých se střed Evropy nachází v Litvě u vesnice Purnuškés. Při příležitosti vstupu Litvy do EU v roce 2004 byl na tomto místě vztyčen sloup, na jehož vrcholu můžete vidět korunu z hvězd. To rozhodně není jedinou zajímavostí tohoto státu.

Díky rovinatému povrchu je země ideálním místem pro cykloturistiku. Při projíždění krajinou budete okouzleni řadou ledovcových jezer, hlubokých lesů a písečných plážích na pobřeží Baltského moře. Nezapomeňte navštívit Kurskou kosu s písečnými dunami, díky kterým je nazývána Baltskou Saharou. Toto místo je také jedním z největších nalezišť jantaru.

V kontrastu s velkými rozvíjejícími se městy je poněkud chudý venkov. Zejména na jihu a východě země můžete navštívit malebné vísky s tradičními roubenkami, obklopenými nevelikými poli, které jsou hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel. Ti, ač jsou často velmi chudí, jsou velmi pohostinní a vstřícní, rádi vám uvaří čaj a povykládají si s vámi o historii země. Vaší pozornosti by neměly ujít dřevěné kříže uprostřed každé takové vesničky.

I když vás romantické prostředí nedotčené přírody a vlídného venkova jistě uchvátí, část dovolené určitě věnujete návštěvě velkých měst. Zde si můžete prohlédnout majestátní kostely, starodávné hrady, ale i novodobé paláce. Pokud vás omrzí architektura, navštivte některou z galerií nebo muzeum, kterých je v každém městě několik!

Nezapomenutelnou tečkou za vaší dovolenou bude litevská Mekka- Hora křížů u města Šiauliai.

 

ChalottCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce