Šibenik

Při průjezdu Šibenikem si stěží uvědomíte, že projíždíte městem, které je specifické pro celou Dalmácii. Pravou tvář města poznáte, až když se vydáte do samotného srdce města, kamenného labyrintu středověkého centra, kde se bíla barva města odráží na hladině klidného moře.

Staré město je propletené středověkými strmými uličkami a schodišti, které charakterizují typickou atmosféru Jadranského města. Šibenik nabízí směs středomořské architektury, přilehlých ostrovních pláží a festivalové kultury, které byla kdysi výhradní doménou měst jako Split či Dubrovník. Prstenec pevností a honosná renesanční katedrála, která je považovaná za nejlepší architektonickou památku v jihovýchodní Evropě, dělají z města často navštěvovanou destinaci či místo pro alespoň jednodenní výlet.

Šibenik je kromě toho skvělým výchozím bodem pro výlet do Národního parku Krka, nebo na překrásné ostrovy Kornati rýsující se na severozápadě od pobřeží. Cestou nahoru nebo dolů rovněž narazíte na řadu známých turistických středisek.

Celkově se Šibenik datuje do jedenáctého století v podobě chorvatské pevnosti, spadající pod Benátčany v patnáctém století, kdy se město stalo důležitým opěrným bodem v bojích proti Osmanské říši. Památky této éry, a to zejména obrovské rozpadající se pevnosti, které se vznášejí nad centrem města, stojí za návštěvu a prozkoumání.

jankonasCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce