Přírodní park Velebit

Přírodní park Velebit vznikl v roce 1981 a táhne se v délce sto padesáti kilometrů od města Sejn až k Zadaru. Velebit patří k největšímu a také nejpůsobivějšímu chorvatskému pohoří. Přírodní park se nachází na seznamu UNESCO jako biosférická rezervace, v níž se nachází stovky druhů rostlin a kolonie dravců, které jsou typické jen pro toto místo.

O Velebitském pohoří se říká, že skrývá největší přírodní krásy ze všech chorvatských pohoří. Dá se charakterizovat jako pohoří plné neobvyklých skal, kaňonů, hlubokých propastí a jeskyní.  Najdete zde pozůstatky usedlostí, církevních objektů, kulturních památek, z nichž lze vyčíst informace o životě obyvatel této oblasti. Bývá oblíbeným cílem jak turistů, ale v hojné míře i horolezců. Oblíbenou kratochvílí turistů se stal také rafting na krasové řece Zrmanje.

V rámci parku existují dva národní parky, proto se mu také někdy říká park národních parků – Národní park Paklenica na jihu, datum vzniku 1949, a na severu Národní park Severní Velebit, který byl založen až v roce 1999.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Přírodní park Velebit

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce