Přírodní park Telašcica

Přírodní park Telašcica se rozprostírá na ostrově Dugi otok a navazuje na NP Kornati. Svůj název získal díky Telašcickému zálivu, ve kterém se nachází pět ostrůvků. Turisté sem míří i z důvodu, že tu slunce svítí více než 2 500 hodin ročně. Předností parku je nejvíce chráněná zátoka na Jadranu, ve které kotví stovky jachet a plachetnic třeba i světoznámých podnikatelů či filmových hvězd. Zátoka je také některými považována za bezpečný, krásný a největší ráj, který na Jadranu najdete.

Telašcica návštěvníky okouzluje především svou krásou, bohatstvím a významem. Žijí zde vzácní živočichové a rostou cenné rostliny – např. pryžec dřevnatý a mnoho druhů chrp. Za přírodní park byla tato oblast vyhlášena v roce 1988. Pokud sem zavítáte, stanete se svědky několika kontrastů – nejprve klidných, tichých, idylických pláží v protikladu k divokým a drsným útesům. Nabízí se i oblíbené potápění v samé blízkosti kouzelných útesů.

Jižní stranu ostrova charakterizují skalní útesy vysoké až 161 metrů, čím se stávají nejvyššími v Chorvatsku. Toto místo si jako svůj domov vybral sokol stěhovavý a ostříž jižní.

Na jihozápadě parku se rozprostírá jezero Mir, které od moře dělí jen úzký pás ostrovní pevniny. Voda zde je slaná, protože jezero spojují s mořem podzemní kanály. Voda se vypařuje, díky tomu je voda slanější než moře. Jezero zabírá plochu 900 metrů na délku a 300 metrů na šířku, hloubka dosahuje maximálně 6 metrů. Pro extrémní podmínky tu moc živočichů nežije – jen plankton, mořští plži, škeble, krabi či okoun mořský.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi