Omiš

Město, jehož historie sahá až tisíc let zpátky, ve 12. a 13. století obývali strach budící piráti, kteří měli pod svou nadvládou celou oblast od Splitu po Dubrovník. V 15. století nadvládu převzala Benátská republika, kdy vzniklo opevnění města. Ale to dnes budete hledat marně, jelikož po něm téměř nic nezbylo.

Ve městě se střetává několik protikladů – na jedné straně historické bohatství, na druhé přírodní – strmé svahy hory a kouzelné ústí řeky Cetiny. Za nejkrásnější úsek je považováno ústí do moře, kde se řeka proplétá mezi úzkými soutěskami pohoří.  Kaňon řeky Cetiny je od roku 1963 chráněnou krajinnou oblastí a milovníci kanoyingu a raftingu si tu přijdou určitě na své.

Zážitkem je také procházka podél řeky Cetiny, kde k nejznámější atrakci patří Radmanovy mlýny, ve kterých se dříve mlela pšenice. A v úchvatném kaňonu se také pro jeho nedotčenou přírodu natáčel seriál o Indiánovi Vinnetouvovi.

Omišská riviéra nabízí turistům mnoho pláží, zátok, vodní radovánky a potápění v průzračném moři a bohatou kulturní nabídku, co víc si přát. Zajít můžete i do prastarých olivových hájů. Z kulturní nabídky je nutné vyzdvihnout Pirátské večery konající se v prvních srpnových dnech po celém městě, kdy vystupují umělci, tanečníci a zpěváci. Večery poukazují na slavnou historii mocných Omišských pirátů, kteří patřili k velmi obávaným. Za návštěvu stojí i Omišské kulturní léto či Festival Dalmatských Klap.

Pokud vám nebude stačit jen městečko Omiš, na dosah ruky jsou i ostrovy Hvar, Brač, Šolta.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce