Zdraví a bezpečí v Brazílii

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Cestovní pojištění je zde nutným základem, bez kterého se vám dovolená může nemálo prodražit, protože náklady na zdravotní péči jsou obecně v Brazílii velmi vysoké. Kvalita zdravotní péče je rovněž vysoká ve větších městech, bohužel pouze pro cizince a bohaté lidi. Jako cizinec byste se neměl dostat do veřejné nemocnice. V případě lékařské pohotovosti volejte 192 nebo tísňové volání.

Cestovní pojištění

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do Brazílie nejsou povinná žádná očkování pro lidi pocházející z Evropy. Přesto by měly být přijatá určitá opatření, zejména pokud plánujete zůstat v zemi delší dobu, případně ve vzdálené oblasti. 

Pití vody z kohoutku

Voda z kohoutku je pitná, ale mělo by dojít prvně k jejímu vyvaření nebo sterilizaci a to i ve velkých městech jako Rio nebo Sao Paulo. Ve vzdálených oblastech je doporučené se vodě raději vyhnout a pít místo toho balenou vodu. Pokud už se rozhodnete nepít vodu, tak si dejte pozor i na kostky ledu ve studených nápojích. 

Celkově je dobré si dávat pozor na jídlo a pití a být si vědomí možnosti nemocí, přesto nemá význam být zcela paranoidní, zvlášť pokud si chcete užít dovolenou na plno, jelikož člověk vždy podstupuje menší riziko. Zároveň, léky je možné zakoupit všude a jsou v Brazílii vcelku levné. 

Infekční nemoci

Celkově, i když není povinné, je dobré si vyřídit očkování ještě před cestou do Brazílie. Obecně se doporučuje očkování proti záškrtu, tetanu a dětské obrně. Rovněž očkování proti žloutence typu A je vhodné. V případě pobytu delším jak 3 měsíce se doporučují i očkování proti žloutence B, tuberkulóze, vzteklině a břišnímu tyfu.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je životu ohrožující virová infekce přenášená komáry v zalesněných oblastech. Nemoc začíná s chřipkovými příznaky a obvykle odezní během několika dní, přesto každý šestý člověk vstupuje do druhé fáze horeček, apatie, selhání ledvin a krvácení, což vede ke smrti až v polovině případů. Neexistuje žádná léčba.

Vakcína proti žluté zimnici se důrazně doporučuje pro všechny cestující do Brazílie, zvlášť pro lidi s úmyslem navštívit odlehlou nebo infikovanou oblast. Města jako Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo, Fortaleza a Recife by měla být bezpečná.

Malárie

Malárie se přenáší komářím kousnutím, obvykle mezi soumrakem a úsvitem. Hlavními příznaky jsou vysoká horečka doprovázená většinou zimnicí, pocením, bolesti hlavy, zvracením nebo průjmem. Těžké případy můžou vést ke křečím, zmatenosti, kómatu a smrti. Malárie je rozšířená v tropické části země, zvlášť v Amazonii. Doporučuje se brát antimalarika v těchto částích země. Po návratu domů, pokud objevíte příznaky horečky, tak navštivtě lékaře, jelikož symptony malárie se nemusí objevit měsíce.

Dengue

Dengue přenáší komáři a narazit na ní občas můžete po celé Brazílii, přednostně v hustě zalidněných městech. Příznaky jsou podobné chřipce, včetně horečky, bolesti svalů, hlavy, nevolnosti a zvracení. Následuje často vyrážka. Proti dengue neexistuje žádná vakcína.

Kriminalita a osobní bezpečnost

Ačkoliv Brazílie má pověst nebezpečného místa, pokud budete opatrní a využívat zdravý rozum, tak se jedná často o přehnané přirovnání a neměli byste si tím nechat zkazit váš pobyt. Zločinci vědí, že jakákoliv újma zahraničnímu turistovi znamená velké nepříjemnosti a tvrdý zásah. Pokud tedy nebudete klást odpor, je pravděpodobně, že se vám nic špatného nestane.

Zvlášť zachovejte chladnout hlavu v situacích, kdy na vás míří nůž nebo pistole. Ačkoliv se bude jednat o šok a můžete jednat iracionálně, tak si uvědomte, že lidem jde o vaše cennosti, ne vám ublížit. Pravděpodobně přijdete o všechny peníze, hodinky a další cennosti, ale během pár sekund to bude už pouze minulost. V žádném případě neklaďte odpor, i když se bude jednat o pouhé děti, nestojí to za riziko.

Obecná bezpečnostní opatření

Jak už bylo řečeno chovejte se opatrně, s jistou mírou zdravého rozumu a snížíte tak riziko zažití nepříjemné situace. Přijměte obecná bezpečnostní opatření a poznejte opravdovou krásu Brazílie.

  • Nenoste velké částky v hotovosti nebo drahou elektroniku na první pohled viditelnou. Zároveň vždy mějte alespoň nějakou hotovost při sobě, nejlépe na více místech. Ve chvíli, kdy se stanete terčem přepadení a nebude mít u sebe ani korunu, tak vám útočník nemusí věřit a může se naštvat.
  • Nechoďte po setmění sami po prázdných ulicích, v parcích nebo na opuštěných městských plážích, případně ve skupinách.
  • Buďte stále ve střehu a neprojevujte známky ztracení. Pokud vám někdo na ulici bude něco nabízet, tak dávejte pozor kolem sebe a nenechte se vyvést z míry.
  • Výběr z bankomatu provádějte výhradně uvnitř budov a sledujte lidi kolem vás a před vchodem. Pokud vás někdo bude sledovat nebo se budete cítit nejistě, tak si raději vyberte jinde nebo chvíli počkejte.
  • Když odcházíte z pokoje, tak zkontrolujte okna a dveře a nenechávejte nic cenného ležet na očích. 
  • Při příjezdu se pokuste co nejméně na sebe upozorňovat a nejlépe si pořídit místní věci a zapadnout tak mezi místní obyvatele.
  • Ačkoliv se Brazílie může zdát jako ráj drog, tak opak je pravdou. Nosit u sebe drogy může skončit velkým problém a to v případě i marihuany.

Pokud se stanete obětí přepadení či okradení, jít ihned na policii nemusí být chytré řešení. Pakliže se nejedná o ztrátu věcí v hotelu, policie je z velké části zcela bezmocná. Navíc, kromě jazykové bariéry můžete na policejní stanici strávit i hodiny pouhým reportováním. V případě pojištění musíte zvážit pro a proti. Získat zprávu od policie může trvat celý den a může se jednat celkem o frustrující zážitek.

Turistická policie

Pokud už se rozhodnete jít na policii, existují různé druhy. Nejlepší jsou obvykle Policia de Turismo (turistická policie), kteří jsou zvyklí na turisty a řešení jejich problémů je i v angličtině. Tento druh policie však najdeme pouze ve větších městech. Pokud dojde k odcizení pasu, tak jděte přímo na konzulát, který už proces výrazně urychlí.

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna