Měna a ceny v Brazílii

Měna: Brazilský real (R$) a aktuální kurz: 1 BRL = 1 CZK

Brazilská měna je brazilský real (BRL), často napsaná jako R$. Jeden real se skládá ze 100 centů (centavos). Mince se liší ve velikosti a barvě, stejně tak jako bankovky, které je snadné odlišit od sebe rovněž barvou a vyobrazeným zvířetem. Naše oblíbená bankovka je samozřejmě s hodnotou 10 na které je papoušek Ara.

Brazilské bankovky a mince

Brazilské bankovky a mince

Náklady a ceny v Brazílii

Náklady na bydlení a stravování jsou v Brazílii celkem přijatelné, až na hlavní turistická místa, kde vás ceny zaskočí (Rio). Cenově rozumné jsou hotely (kromě Ria), potraviny (včetně stravování) a cestování autobusem. Mezi poměrně drahé věci patří opalovací krémy, kvalitní značkové oblečení a elektrotechnika. 

Ceny samozřejmě obecně závisí na období, kdy do Brazílie cestujete. V době, kdy je v Brazílii léto, tedy od prosince do dubna, jsou zde ceny samozřejmě vyšší, zvlášť v období festivalů se celková cena může až zdvojnásobit. Nejnižších cen se v zemi dočkáte mimo sezónu, tedy od května do září. 

Platba kartou a bankomaty

Většina mezinárodních kreditních karet je akceptována a je možné s nimi platit ve většině hotelů, obchodů a restaurací nacházejících se v hlavních městech. Síť bankomatů je v Brazílii rozsáhlá, ačkoliv získání hotovosti nemusí být pokaždé jednoduché. Nebojte se vyzkoušet víc bankomatů, pokud vám hned první nevydá hotovost. Někdy se může stát, že bankomat vám peníze nevydá, ale na úctě vám bude částka stržená. V takovém případě kontaktujte svojí banku a nahlaste problém s výběry.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Výše spropitného

V restaurací obvykle bývá už spropitné zahrnuté v ceně účtu a je tudíž povinné. Pokud je obsluha přátelská a ochotná můžete dát i víc. Naopak, pokud byste byli velmi nespokojení, můžete požádat o odečtení spropitného. Pokud spropitné není automaticky zahrnuté v ceně, tak je dobrovolné a záleží pouze na vás. Obvyklé je 10% z ceny, u taxíků se cena může nechat zaokrouhlit.

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna