Brazílie

Když zavřete oči a představíte si Brazílii, tak pravděpodobně uvidíte pláže, Amazonku a město Rio de Janeiro. Brazílie ovšem nabízí mnohem víc. Od neproniknutelné džungle obklopující řeku Amazonku, přes hornaté terény na jižním pobřeží až po stovky kilometrů táhnoucí se písečné pláže. Co ovšem dělá Brazílii jedinečnou a právem považovanou za nejatraktivnější destinaci Jižní Ameriky, kromě přírodní krásy, jsou právě lidé a jejich kultura.

Brazílie je pátá největší země na světě a nejlidnatější stát v Jižní Americe, směs nespoutané samby, písku, slunce a překvapení. Brazilci často říkají, že žijí na kontinentu, než v samotné zemi, což k dané rozloze je možné brát jako omluvitelnou nadsázku. Cesta od západních hranic s Peru až na východ k Recife je delší než z Londýna do Moskvy a vzdálenost mezi severní a jižní hranici je asi stejná jako mezi New Yorkem a Los Angeles.

I přes obrovskou rozlohu země, zhruba dvě třetiny brazilské populace žijí v blízkosti pobřeží a více než polovina žije ve městech. Mezi dvě hlavní světové metropole patří Rio a Sao Paulo. Přestože Brasilia je hlavním městem Brazílie, Rio de Janeiro je často považováné za srdce země. Hektické město působící navenek bezstarostně. Pouhým mrknutím oka dokážete spatřit jak ohromný přepych, tak i velkou chudobu. Nejedná se nejpřátelštější místo pro turisty, ale za to zde nikdy nezažijete nudu. Čím však míříte hlouběji do vnitrozemí, nacházíte méně lidí a naopak více přírodní krásy. Amazonský deštný prales je stále jedním z největších divů světa, i přes neustálý lidský zásah. Dále na jih jsou hory a klima, které je příjemnější pro ty, kteří nemají rádi teplo a vlhkost. Tato část země je rovněž nejbohatší.

Brazílie v devadesátých letech patřila mezi deset zemí s největší ekonomikou a v i současnosti se čím dál více dostává dopopředí. Proto je zavádějící nahlížet na Brazílii jako na rozvojovou zemi. V posledním desetiletí miliony Brazilců dosáhly střední třídy a zlepšily se i sociální ukazatele, jako například základní vzdělání. 

Přes veškerá zlepšení, obrovská sociální propast a velké regionální rozdíly jsou v Brazílii stále součástí života. Města jsou poseta favelami a chudinskými čtvrtěmi vtěsnanými mezi mrakodrapy. Korupce, nafouklý a neefektivní veřejný sektor a neochota střední třídy země udělat něco, co by mohlo ohrozit její pohodlný životní styl, jsou velkou částí problému. Hladina násilí, která by byla považována za neakceptovatelnou ve většině zemí, je v Brazílii odevzdaně přijímána - v průměru dojde denně ve městě Rio de Janeiro k sedmnácti vraždám. Kriminalita je vysoká, zejména ve větších městech.

Tyto obtíže však nezastíní každodenní život v Brazílii a násilí jen zřídka ovlivňuje turisty. Doporučeno je používát zdravý rozum a snažit se splynout s místními obyvateli. Je ovšem spravedlivé říci, že nikde na světě se lidé nebaví více, což můžete zažít v nočních hodinách v každém větším městě – důkazem je i čtyřdenní světově proslulý karneval konající se na konci února, který je lákadlem pro mnohé turisty. Tato národní radost se rovněž projevuje v brazilsky vysoce rozvinuté plážové kultuře, vynikající hudbě, tanci, bohaté regionální kuchyni a v tolerantním postoji ke vztahům mezi lidmi stejného pohlaví. Právě pro všechny zmíněné body je Brazílie právem považovaná za vzrušující destinaci pro cestovatele.

jankonasCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce