Turov

Malé město na jihu země patří k nejstarším v Bělorusku a přesto, že není moc známé, je z turistického hlediska velmi atraktivní a vyplatí se tu pobýt minimálně jeden celý den. Město bylo ve 12. - 13. století správním centrem Turovského knížectví, což připomínají zbytky hradiště na malém pahorku za městem. V té době zde působil i teolog Cyril Turovský, který je považován za zakladatele východoslovanské vzdělanosti. Dnes ho uctívá pravoslavná církev.

Turov leží na řece Pripjati a tak je možné trávit čas procházením se po jejich březích, za čímž byla v centru města vybudována pohodlná promenáda, nebo se vydat na túry do národního parku Pripjať.

Centrum města bylo nově opraveno a stojí tu nádherná pravoslavná katedrála a regionální muzeum. Na kraji města stojí nejstarší dřevěný kostelík v Bělorusku a hřibitov za městem je cílem tisíců poutníků z celé země i z přilehlého zahraničí. Ve hřbitovní kapli visí na zdi zázračná ikona bohorodičky, která se sama bez pomoci restaurátorů stále zlepšuje od prkénka s obrysem až po nádhernou ikonu v pestrých barvách. Hlavní zajímavostí jsou ale rostoucí kamenné kříže, v této oblasti bylo nalezono několik kamenných křížů, které plavaly po Pripjati. Dva z nich bly přeneseny na místní hřbitov, kde se samy od sebe stále zvětšují. Údajně mají léčivé účinky a jezdí k nim o zdraví prosit lidé z širokého okolí. Kříže již mají "na svědomí" několik zázračných uzdravení.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Turov

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce