Praktické informace do Běloruska

Kompletní praktické informace při cestě do Běloruska:

Vstupní podmínky

Bělorusové vízové ​​předpisy často mění, proto je nejlepším řešením se před případným odjezdem podívat na byrokratické požadavky. Některé letecké a autobusové společnosti se o vízum postarají, ale pro jistotu můžete kontaktovat nebo navštívit Běloruské velvyslanectví v Praze.

Měna a ceny

Měna: Běloruský rubl (Br) a aktuální kurz: 1 BYN = 1 CZK

Národní měnou je Běloruský rubl (BR). Mince neexistují, za to ale existují bankovky BR10 až BR200,000. Při výměně dostanete vcelku tlustý svazek, ale v přepočtu na české koruny to nebude mít nějak velkou hodnotu. Je dobré si hlídat kurz měny, Běloruský rubl není zrovna moc stabilní.

Platba kartou a bankomaty

Bankomaty a směnárny není těžké ve městech najít. Kreditní karty jsou přijímány v mnoha lepších hotelech, restauracích a supermarketech.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Běloruská kuchyně je jednou z nejvíce různorodých v kontinentu. Je podobná ruské, litevské, polské a židovské, ale svým způsobem je unikátní, vydatná a lahodná.

Maso se obvykle servíruje při slavnostních příležitostech. Mezi nejčastěji podávaná masa patří vepřové, skopové, hovězí, drůbež, a zvěřina, která zahrnuje například i losí a bobří maso. Bělorusové také hodně využívají místní produkty, do kterých patří například různé druhy zeleniny, luštěniny, houby, koření a brambory.

Běloruská kuchyně je bohatá na rybí pokrmy. Zpravidla jsou to říční ryby. Specialitou je jídlo „yushka“, jedná se o knedlíky a uzené ryby.

Dalším tradičním jídlem je Draniki, což jsou u nás klasické bramboráky.

Tradiční a populární pití

Co se týče pití, tak známým a oblíbeným nápojem ve silná vodka – Harelka. Neméně oblíbená je Krambambula - alkoholický koktejl, který se obvykle skládá z červeného vína a různých druhů alkoholických nápojů, například z ginu, vodky nebo rumu. V posledních letech se jako Krambambula považuje vodka s příchutí medu a koření.

Zdraví a bezpečí

Bělorusko má střední úroveň kriminality. Častá je pouliční kriminalita, jako je například přepadení a kapesní krádeže. Nejvíce k tomu dochází u míst veřejné dopravy, v blízkosti hotelů navštěvovanými cizinci a ve špatně osvětlených městských uličkách. Také byste se měli vyhnout návštěvě diskoték a barů, kde se potulují zločinecké gangy. Při platbě kartou buďte opatrní, podvod je možný i například v obchodě s potravinami.

Zdravotní rizika

Co se týče nemocí, tak Tuberkulóza je stále vážným zdejším problémem. Proto pokud nejste očkování, zvažte před cestou konzultaci s lékařem.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Běloruska sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Běloruska je běloruský a ruský. Jiné jazyky jako je polský, ukrajinský nebo hebrejský se používají jen v místních menších komunitách.

Kultura a běloruský způsob života

Co se týče běloruských obyvatel, jsou velmi laskaví, přátelští a stále dobře naladění. Za klidem běloruských občanů mohou hlavně nekonečné války, které nezačali, ale bohužel v nich padli jako oběti.

Bělorusové tvoří více než 80% populace, přes 8% Rusové, dále pak Poláci, Ukrajinci, Romové a potkáte zde i pár dalších etnických menšin.

Běloruské památky zapsané v UNESCO

Bělorusko má v současné době čtyři zápisy na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, z nichž dva sdílí s dalšími zeměmi.

Seznam památek UNESCO:

  • Bělověžský prales
  • Struveho geodetický oblouk
  • Komplex zámku Mir
  • Architektonický, obytný a kulturní komplex rodiny Radziwillů v Ňasviži

Cestování a doprava

Letecky do Běloruska

Nejrychlejší a nejbezpečnější způsobem dopravy do Běloruska je letecky. Běloruská vnitrostátní letecká linka Belavia má dobrý bezpečnostní rekord a moderní letadla. Belavia má pravidelné lety i z Prahy. Do Běloruska léta i česká společnost Czech Airlines, a dále například přímo z Prahy Turkish Airlines, LOT Polish Airlines a ruská společnost Aeroflot. Letenky do Běloruska jsou ale poměrně drahé. Výhodné je si letenku zarezervovat delší dobu předem.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Běloruska

Pomalejší, ale stále dobré a hlavně až 3x levnější řešení, jak se do Běloruska dopravit. Z České republiky jezdí některé společnosti do hlavního města Minsk pravidelně. Například společnosti Student Agency, Eurolines a Comvia Bus vás pohodlně dopraví i celkem pohodlně.

Cestovní kanceláří do Běloruska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Běloruska.

Doprava v Bělorusku

Cestování vlakem v Bělorusku

Cestování s tímto dopravním prostředkem vychází relativně levně a rychle. Také se dostanete do mnoha požadovaných destinací a budete mít možnost vidět záblesk běloruské přírody. Regionální vlaky jezdí hlavně během dne, kdežto dálkové především v noci. Vlakové jízdenky je nejlepší koupit několik dní předem.

Cestování autobusem v Bělorusku

Infrastruktura běloruských silnic je dobře rozvinutá již od dob po druhé světové válce. Autobusové jízdenky je možné zakoupit na autobusových nádražích, které jsou ve všech velkých městech. Platforem bývá víc, ale jsou dobře očíslovány, takže stačí jen zkontrolovat lístek, kde je napsáno i nástupiště. Ve větších městech je také možné cestovat tramvají nebo trolejbusem.

Cestování autem v Bělorusku

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti v Minsku. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Benzín je poměrně levný, 1 litr vychází kolem 25,-Kč. Všechny čerpací stanice mají stejné ceny, takže není potřeba hledat tu levnější stanici v okolí.

Počasí a doba návštěvy

Bělorusko má mírné kontinentální klima, s chladnými zimami a vcelku teplými vlhkými léty. V některých částech Běloruska jsou teploty pod bodem mrazu více než třetinu roku. Co se týče průměrných teplot, tak v zimě je to od -4 do -8° C. V létě se teploty pohybují od +17 do + 20° C.

Kdy jet do Běloruska

Bělorusko má málokdy extrémní teploty, které by mohly dělat cestování obtížným. Pokud vám nevadí, když je trochu chladněji, pak je to v období zimních měsíců krásná podívaná. Pokud dáváte přednost teplejším výletům, ideální je polovina roku, jen nezapomeňte na deštník, určitě se bude hodit.

Aktuální počasí v Bělorusko

Liliana Cestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna