Praktické informace do Belgie

Kompletní praktické informace při cestě do Belgie:

Vstupní podmínky

Vzhledem k faktu, že je Belgie členem Evropské unie, postačí vám ke vstupu pouze platný pas nebo občanský průkaz. Není teda za potřebí žádné vízum, pokud na území Belgie nehodláte strávit déle než tři měsíce. Návštěvníci, kteří svůj pobyt hodlají prodloužit na dobu delší než tři měsíce, musí zažádat o povolení pro prozatímní pobyt.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 26.33 CZK

Belgie jakožto sídlo Evropské unie má za svou měnu euro.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

S sebou si můžete vzít jak hotovost, tak kreditní kartu, neboť tou zaplatíte téměř v každém obchodě, restauraci nebo hotelu. České peníze si můžete vyměnit za eura i přímo na místě, směnárny se nacházejí na většině frekventovaných míst. Co se týče cen, věci jsou tady přibližně o pětinu dražší než v České Republice.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Mezi tamní lahůdky patří belgická čokoláda, za kterou do země jezdí lidé z celého světa. Další pochoutkou jsou vafle, které ale na rozdíl od jiných národů Belgičané jedí samotné bez jakýchkoli polev či přídavků.

Speciality belgické kuchyně

Belgická kuchyně je silně ovlivněna tou francouzskou, v kurzu jsou především mořské plody. Národním jídlem je waterzooi, což v překladu znamená „vodnatá směs“. Toto jídlo se velmi přibližuje polévce, je připravováno z ryb či kuřecího masa a z velké porce zeleniny.

Tradiční a populární pití

Když přijde na pití, patří Belgičané mezi největší „pivaře“. K nejznámějším pivním značkám patří velmi chutný Hoegaarden, Trapista nebo Stella Artois.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Belgii

V porovnání se sousedícími zeměmi je Belgie považována za bezpečnou zemi. Ve větších městech jako je například Brusel si ale dávejte pozor na kapsáře, kteří zde nejsou žádnou výjimkou.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

S sebou si na cesty v každém případě nezapomeňte vzít kartu vaší zdravotní pojišťovny, doporučuje se i před cestou připojistit, pakliže by nastala situace, která by vyžadovala nadstandartní služby.

Belgie je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Belgie sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Kontakty na tísňové linky v Belgii

Záchranná služba a požární hasiči jsou dostupní na telefonním čísle 100, policii se dovoláte vytočením čísla 101.

Jazyk a kultura

Mezi úřední jazyky v Belgii patří nizozemština, francouzština a němčina. Na většině území se ale domluvíte anglicky. Užívání jazyka záleží na území, ve Vlámské společenství se mluví nizozemsky, Valonsko-bruselská federace používá spíše francouzštinu a na Německo jazyčné společenství se užívá němčina.

Belgické památky zapsané v UNESCO

Belgie má v současné době 13 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

 • Náměstí Le Grand-Place v Bruselu
 • Vlámské bekináže (dvory bekyň)
 • Čtyři lodní výtahy na Canal du Centre a jejich okolí – La Louviére a Le Roeulx
 • Zvonice v Belgii a Francii
 • Historické centrum města Bruggy
 • Hlavní městské domy architekta Victora Horta v Bruselu
 • Naleziště pazourků z doby kamenné ve Spiennes
 • Katedrála Notre Dame v Tournai
 • Nakladatelství Plantin-Moretus
 • Palác Stoclet
 • Černouhelné doly ve Valonsku
 • Práce Le Corbusiera – nevšední příspěvek modernistickému hnutí
 • Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy

Státní svátky

Svátky se od těch našich moc neliší, kromě tradičních celosvětově slavených dnů jako jsou Vánoce či Nový rok, slaví Belgičané 21. července tzv. Národní den. Toto datum se váže k roku 1831, kdy byl Leopold I. slavnostně uveden do funkce prvního belgického krále.

Cestování a doprava

Doprava do Belgie není ničím náročným, záleží pouze na tom, kolik chcete do cestování investovat peněz. Většina cestovních společností dopravuje cestující do hlavního města – Bruselu.

Cesta autem do Belgie

Do Belgie se dostanete samozřejmě autem, přičemž konkrétně do Bruselu musíte překonat vzdálenost přibližně 950 km, pokud si vyberete cestu přes Rozvadov, Frankfurt a Köln. Nevýhodou cestování autem je také fakt, že v Bruselu a jeho okolí (stejně jako ve většině hlavních městech) je ohromné množství aut a je tak velice pravděpodobné, že v zácpách strávíte mnoho času. Cesty jsou zde nepřehledné a pro většinu turistů velmi nevyzpytatelné. Pokud tedy nejste zvyklí na ruch velkoměsta, vybavte se radši GPS navigací. Výhodou se naopak stává to, že jste pány svého času a vše si můžete naplánovat podle sebe a nemusíte spoléhat na jízdní řád.

Cena a poplatky

Cestování autem není nic levného, právě naopak, za návštěvu Bruselu utratíte přibližně 5000 Kč pouze za pohonné hmoty. 

Cesta vlakem do Belgie

Další možnost skýtá vlaková doprava. Cesta z Prahy do Bruselu vám zabere přibližně 14 hodin. Přestupy se odvíjí od druhu vlaku a společnosti, v průměru ale budete muset přibližně dvakrát přestupovat. Jízdné není nejlevnější, například společnost RegioJet nabízí cestujícím zpáteční jízdenku za cenu přibližně 3000 Kč.

Cesta autobusem do Belgie

Do Belgie se dostanete i autobusem, cesta trvá přibližně stejně dlouho jako cesta vlakem. Ceny jsou velmi příznivé a mimo sezonu tak zaplatíte zhruba 3000 Kč za zpáteční jízdenku/osobu.

Letecky do Belgie

Nejpohodlnější a mnohdy i nejlevnější možnost dopravy nabízí letecká přeprava. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 4000 Kč na osobu. Letenky si ale rezervujte minimálně 30 dní předem, čím později před odletem si svůj let zamlouváte, tím hlouběji pak budete muset sáhnout do kapsy. Společnosti létají většinou na Bruselské mezinárodní letiště, které bylo v roce 2005 oceněno jako nejlepší letiště v Evropě a nachází se 13 km od centra města. Z letiště se pohodlně dopravíte vlakem, autobusem nebo taxíkem.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Belgie

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Belgie.

Doprava v Belgii

Cestování autem v Belgii

Pokud chcete cestovat autem pouze po Belgii a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Belgii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Belgie patří do mírného pásu a její podnebí je ovlivněno zejména Severním mořem a Atlantským oceánem. Díky tomu, že tato země je svou rozlohou spíše menší, klima se místo od místa téměř neliší. Nikdy zde není ani moc horko, ani moc zima. Pro Belgii je typické velké množství srážek, které v období jara a zimy může trvat po několik dní.

Kdy jet do Belgie

Pro návštěvu jsou nejvhodnější měsíce od května až po září, kdy jsou teploty velmi příjemné. V zimě mohou klima značně ovlivnit atlantské tlakové níže, které s sebou přinášejí vichřice a nepříjemné počasí. Nejnižší teploty dosahují přibližně 6°C v období prosince a ledna, naopak v červenci a srpnu je zhruba 24°C. Na jihu území, které je převážně hornaté, dosahují teploty v zimě zhruba 0°C.

Sever země

Území okolo Antverp má mírné, přímořské klima. V průběhu roku se teploty pohybují v rozmezí 0°- 24°C. Déšť zde může přijít téměř kdykoliv, srážky jsou na denním pořádku, i když nejvíce prší v prosinci, červenci a srpnu. Léta bývají teplá a příjemná, ačkoli nikdy ne moc horká. Slunce, které by svítilo po několik dnů, zde nenajdeme.

Jih země

Klima je mírné, obecně se dá říct, že počasí je spíše chladnější. Léta jsou chladná, průměrná teplota je 17°C. Prudké chladné zimy jsou neobvyklé, teploty v zimě jsou v průměru od -2°až do 0°C. Vrcholky hor chrání region před nepříjemným severním větrem.

Západ země

Západ země je také mírný, ovlivněný přímořským podnebím. Vyznačuje se mírnými teplotami, obloha je převážně oblačná a srážky jsou velmi pravidelné a bohaté. Léta nejsou příliš horká, nicméně slunečné a teplé počasí se tomuto regionu nevyhýbá. I přesto, že zimy zde nejsou tak chladné jako v severních oblastech, čas od času si zde obyvatelé užijí sněhu. 

Aktuální počasí v Belgie

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna